Uždaryti
Uždaryti
Taip
Ne
Uždaryti
Pasitikrink ar įrenginio nustatymuose įjungta buvimo vietos (auto location) funkcija.
Uždaryti
Patvirtinti
Atšaukti
Uždaryti
Įveskite savo el. pašto adresą ir mes atsiųsime Jums naują slaptažodį.
Thank you!
Uždaryti
Kartu keliauti smagiau? Tuomet suburk komandą ir padovanokite savo kelionę Lietuvai!

LT100 primena – komandoje negali būti daugiau nei 30 žaidėjų, tad pakvietimų skaičius ribotas.

Gero kelio!
Thank you!
Meniu

Pasitikime žiemą - Baltojo oželio šventė

Slinkite žemyn

Vasariui įsibėgėjus švenčiame žiemos išvarymo šventę – Užgavėnes. Tačiau ar teko girdėti, kad senovėje lietuviai minėdavo žiemos sutiktuves? LT100 kviečia prisiminti tradicijas ir džiugiai pasitikti artėjančią žiemą minint Baltojo oželio šventę.

Lapkričio 11 d. švenčiama šv. Martyno diena. Profesoriaus Liberto Klimkos teigimu, iš šios dienos orų būdavo spėjama žiemos pradžia. Senoliai sakydavo – „Jei per Martyną žąsis ant vandens, per Kalėdas bus ant ledo. Ir atvirkščiai”. Taigi šiltas Martyno dienos oras žada šaltą žiemos pradžią. 

Šv. Martynas svarbi šventė keičiantis metų sezonams. Tai paskutinioji rudens šventė, po kurios pradedamas žiemos laukimas, vakarojimas namuose. L. Klimka teigia, kad baudžiavos laikais ši diena būdavo paskutinis terminas duoklėms bei skoloms atiduoti. Pats tas laikas: derlius nuo laukų nuimtas, aruodai visa kuo pilni. Pirmiausia būdavo atriekiama kas priklauso kunigaikščiui ir dvarui. Grūdais taip pat atpildavo už visų metų triūsą malūnininkui, kalviui, račiui, visiems kitiems kaimo amatininkams.

Ganyti gyvulius taip pat būdavo įprasta iki Martyno šventės, nebent ganiavą reikėdavo pratęsti esant šiltesnėms lapkričio dienoms. 

Piemenys, norėdami kuo greičiau užbaigti ganymą laukuose, iš karto po šv. Martyno į laukus vesdavosi baltą ožį – žiemos šauklį.

Ožį vesdavo tris arba devynis kartus aplink pamiškės beržą. Atliekant šį ritualą buvo tikimasi, kad vėliausiai po 3 dienų iškris pirmasis sniegas, žemę sukaustys speigas ir gyvulius pagaliau bus galima laikyti tvartuose. Tokie piemenėlių žaidimai ilgiausiai išliko rytinėje Lietuvos dalyje. 

Dar ankstyvesniais pagonybės laikais gyvavo vėlyvo rudens ritualas, kurio metu buvo aukojamas baltas „atpirkimo ožys“, kaip padėka dievybėms už išaugintą derlių.

Etnologų sudaryto lietuviškų švenčių kalendoriaus duomenimis Baltojo oželio šventė minima sekančią dieną po šv. Martyno, t. y. lapkričio 12-ąją. Tad lapkričio 11-12 dienomis kviečiame nepamiršti lietuviškų švenčių tradicijų ir kartu su šeima ar draugais pritaikyti senuosius papročius šiandieną!

Keletas prof. L. Klimkos ir LT100 pasiūlymų, kaip sėkmingai pasitikti žiemą: 

1.Šventiniams pietums išsikepkite žąsį. Paukštis kepamas su obuoliais ar džiovintomis slyvomis šventiniam stalui – tai tradicinis atsisveikinimo su auksiniu rudeniu patiekalas. Iš žąsies krūtinkaulio vėlgi galima paspėlioti apie žiemos orus: daugiau baltos spalvos – daugiau sniego ir speigų; daugiau rudos – atlydžių. 

2.Pusryčiams patiekite piemenėlių omletą – atsisveikinimo su saule simbolį. 

3.Fiksuokite jaukius rudens vakarus namuose, įamžinkite artėjančios žiemos akimirkas. 

Nepamirškite akimirkomis pasidalinti savo 100kelione.lt nuotraukų galerijose!