Uždaryti
Uždaryti
Taip
Ne
Uždaryti
Pasitikrink ar įrenginio nustatymuose įjungta buvimo vietos (auto location) funkcija.
Uždaryti
Patvirtinti
Atšaukti
Uždaryti
Įveskite savo el. pašto adresą ir mes atsiųsime Jums naują slaptažodį.
Thank you!
Uždaryti
Kartu keliauti smagiau? Tuomet suburk komandą ir padovanokite savo kelionę Lietuvai!

LT100 primena – komandoje negali būti daugiau nei 30 žaidėjų, tad pakvietimų skaičius ribotas.

Gero kelio!
Thank you!
Meniu

Įdomioms savaitgalio išvykoms: Biržų pilis

Slinkite žemyn

Keliaujant po Lietuvo šiaurinę dalį, būtina užsukti į Biržų miestą, garsėjantį karstinėmis įgriuvomis, Evangelikų reformatų bažnyčia, ilgiausiu pėsčiųjų tiltu per Širvėnos ežerą bei, žinoma, gražiuoju Kirkilų apžvalgos bokštu bei didingąja Biržų pilimi. Lankantis Biržuose, projektas „LT100: mano kelionė Lietuvai“ rekomenduoja nepraleisti progos susipažinti su Lietuvos kunigaikščių Radvilų istorija, pristatoma išskirtinėje Biržų pilyje. Pilyje įsikūrusio muziejaus „Sėla“ aplankymui vertėtų paskirti net keletą valandų.

Nors kunigaikščiai Radvilos galėjo pasigirti turintys daugybę pilių ir dvarų, tačiau Biržų pilis jiems buvo viena iš brangiausių. Ne tik todėl, kad ginklų arsenalas savo pabūklų skaičiumi, modernumu ir puošnumu nenusileido Europos šalių valdovų arsenalams, o rūmų interjeras buvo toks puošnus, kad tiko net valdovų priėmimams rengti, bet ir todėl, kad Biržų kraštą Radvilos laikė savo tėvonija.

Radvilų pilyje įsikūrusio muziejaus „Sėla“ darbuotoja muziejininkė Lina Kuncytė pasakoja, kad Biržų tvirtovę dar 16 a. pastatė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmonas Kristupas Radvila Perkūnas. Pilį ne kartą niokojo priešai, bet Radvilos ją vis atstatydavo, tobulino ir plėtė. Deja, 18 a. pradžioje pilį išsprogdino besitraukianti švedų kariuomenė.

„Kalbant apie tai, kuo Biržų pilis yra išskirtinė lyginant ją su kitomis Lietuvos pilimis, tai bastioninio tipo tvirtovė daugelį metų buvo vienas svarbiausių Lietuvos gynybinių punktų, kovojant su Rusija ir Švedija. Biržų pilyje lankėsi Lenkijos ir Lietuvos karalius Augustas II, po du kartus - Rusijos carai Petras I ir Aleksandras I. Po sugriovimo, tvirtovės reprezentaciniai rūmai buvo atstatyti tik 1988 m., arsenalas – 2013 m.“, - pasakoja L. Kuncytė.


Muziejaus ekspozicijose pristatomi eksponatai pasakoja apie Biržų krašto istoriją ir kultūrą. Tai sėlių ir žiemgalių archeologija, kunigaikščių Radvilų ir grafų Tiškevičių epocha, Biržų kraštas Rusijos imperijos valdymo, Nepriklausomos Lietuvos ir XX a. II pusės laikotarpiu. Daug dėmesio skirta Biržų krašto religinių konfesijų istorijai, raštijai ir menui, etnokultūrinei praeičiai.

Lankantis muziejuje „Sėla“ ir vaikštinėjant po ekspozicijas vertėtų pro akis nepraleisti itin vertingų Biržų pilyje saugomų unikalių eksponatų.

„Muziejuje lankytojai gali pamatyti pirmąją Lietuvoje atstatytą autentišką 17 a. pab. koklinę krosnį. Itin vertinga išlikusi 16 a. išleista Radvilų arba Lietuvos Brastos Biblija bei 17 a. Biržų kunigaikštystės žemėlapis. Tiek vaikams, tiek suaugusiesiems įspūdį palieka interaktyvi karybos ir senosios ginkluotės ekspozicija“, – įdomiausius eksponatus vardina L. Kuncytė.

Muziejus siūlo lankytojams apžvalgines ekskursijas su gidu po visą muziejų arba tik pilies arsenalą. Taip pat galima užsisakyti įvairios tematikos edukacines pamokas vaikams apie istoriją, archeologiją, amatus, etnografiją, tradicines šventes. Suaugusiems siūlomos dvi edukacinės programos – „Žaldoko alus“ ir „Biržų tvirtovės arsenalas“, greitai startuos dar viena – „Pasivaikščiojimai po Biržų kunigaikštystę“.

www.birzumuziejus.lt