Uždaryti
Uždaryti
Taip
Ne
Uždaryti
Pasitikrink ar įrenginio nustatymuose įjungta buvimo vietos (auto location) funkcija.
Uždaryti
Patvirtinti
Atšaukti
Uždaryti
Įveskite savo el. pašto adresą ir mes atsiųsime Jums naują slaptažodį.
Thank you!
Uždaryti
Kartu keliauti smagiau? Tuomet suburk komandą ir padovanokite savo kelionę Lietuvai!

LT100 primena – komandoje negali būti daugiau nei 30 žaidėjų, tad pakvietimų skaičius ribotas.

Gero kelio!
Thank you!
Meniu

Senamiesčių istorijos - Ukmergė

Slinkite žemyn

Lietuvos miestelių senamiesčių istorijos: Ukmergė

Keliaujant po Lietuvą, verta pasidžiaugti ne vien tik gamtos grožybėmis – regioniniais parkais, piliakalniais, giriomis, upėmis, ežerais, bet ir jaukiais miestų ir miestelių senamiesčiais. Dažnas jų pasakoja vertingą krašto istoriją, slepia įdomias legendas ir pasakojimus.

Kiekvieno keliautojo dėmesio turėtų susilaukti dažnai nepagrįstai užmirštas Ukmergės senamiestis. Išskirtinis ir gerai išlikęs 19-20 a. pr. urbanistikos paminklas turi charakteringų to meto statinių bei turistus žavi jaukia istorine aplinka ir gausybe įdomių meninių objektų.

Vaikštinėdami po miesto senąją dalį, atkreipkite dėmesį į jo išdėstymą. Senamiesčio plėtotei lemiamą reikšmę turėjo gamtiniai elementai – miestelis „spraudėsi“ tarp piliakalnio, pilies kalno, Šventosios upės ir Vilkmergės upelio.

Dabartinio senamiesčio išplanavimo užuomazgos randamos jau 15 a., kai vystantis prekybai, gyvenvietė persikėlė į dešinįjį Vilkmergėlės upelio krantą. Ant šalia esančio kalno (dabartinis miesto parkas) buvo sumūryta nauja pilis, kuri galutinai sunyko 18 a., kai karų bei gaisrų metu smarkiai nukentėjo ir pats miestas.

Miesto raidai didelę įtaką padarė 19 a. per Ukmergės centrą nutiesti keliai į didžiuosius Lietuvos miestus bei senasis traktas Varšuva-Sankt Peterburgas. Būtent ši kelių sankirta ir aplink ją susiformavusi aplinka šiandien ir yra laikoma archeologijos, urbanistikos paminklu.

Bevaikštinėdami jaukiame Ukmergės senamiestyje, rasite daug neogotikos, neorenesanso, neobaroko, neoklasicizmo stiliaus mūrinių pastatų. Daugelio pastatų išvaizda nuo 20 a. pradžios iki dabar liko nepakitusi.

Ukmergė, šalia tokių miestų kaip Kėdainiai bei Joniškis, yra ryškus žydų kultūros traukos objektas.

17 a. pirmoje pusėje Ukmergėje apsigyveno žydai. Savo gimtą miestą jie vadino Valkomiru. Tai buvo daugiausiai amatininkai ir prekybininkai. 19 a. mieste jau buvo 4 žydų maldos namai, veikė kelios žydų mokyklos, bendruomenė plėtėsi.

Miesto gyventojai žydai sudarė ne tik ekonomiškai, bet ir politiškai aktyvią bendruomenę, palikusią reikšmingą miestui žydiškąjį kultūros paveldą.

Atvykę į Ukmergę, nepraleiskite galimybės savarankiškai patyrinėti žydiškąjį kultūros paveldą Ukmergėje. Jums tereikės parsisiųsti mobiliąją programėlę „Discover Jewish Lithuania“.

Lankydamiesi Ukmergėje, ne tik pasisemsite istorinių žinių bei susipažinsite su reikšmingu Lietuvos istorijai miestu, bet ir turėsite galimybę pasigrožėti gausybe meninių objektų, tokių kaip – Pepė ilgakojinė, Haiku suolelis, Pirštelių siena, Šuo Keksas, Katinai, Dviratininkas ir kt. Ukmergės kultūros centre ir VšĮ Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centre veikia dailės galerijos, kuriose nuolat atnaujinamos ekspozicijos.