Uždaryti
Uždaryti
Taip
Ne
Uždaryti
Pasitikrink ar įrenginio nustatymuose įjungta buvimo vietos (auto location) funkcija.
Uždaryti
Patvirtinti
Atšaukti
Uždaryti
Įveskite savo el. pašto adresą ir mes atsiųsime Jums naują slaptažodį.
Thank you!
Uždaryti
Kartu keliauti smagiau? Tuomet suburk komandą ir padovanokite savo kelionę Lietuvai!

LT100 primena – komandoje negali būti daugiau nei 30 žaidėjų, tad pakvietimų skaičius ribotas.

Gero kelio!
Thank you!
Meniu

Rietavas: susipažinkime su miestu, kuriame sužibo pirmoji Lietuvoje elektros lemputė

Slinkite žemyn

Lietuvos miestai ir miesteliai saugo paslaptingą Lietuvos kunigaikščių ir didikų istoriją. Vienas tokių miestų, tai – Rietavas, kuriame gyveno ir kūrė kunigaikščiai Oginskiai. Daugiau nei 150 metų įtakingos giminės puoselėtas miestas šiandien keliautojams patrauklus dėl pirmosios elektros lemputės ir telefono linijos fakto bei dėl įspūdingų ir itin vertingų kultūros paveldo objektų. Kelionių po Lietuvą projektas-žaidimas www.100kelione.lt kviečia keliauti į Rietavą ir susipažinti su įdomiausiomis jo vietomis. 

Kaip pasakoja Rietavo turizmo ir verslo informacijos centro specialistė Judita Pakalniškytė, viskas prasidėjo kai daugeliui tikrai girdėto Mykolo Kleopo Oginskio sūnus Irenėjus Oginskis iš Baltarusijos (Zalesės) į Rietavą perkėlė giminės rezidenciją.

Tuomet čia susiformavo unikalus dvarų kultūros židinys. Miestas klestėjo, plėtėsi, buvo sėkmingai įgyvendinami platūs kunigaikščių užmojai.

„Irenėjaus Oginskio iniciatyva 1835 m. buvo įkurta geležies liejykla, žemės ūkio padargų fabrikas, lentpjūvė. 1882 m. iš Rietavo dvaro į Oginskių rūmus Plungėje ir Tiškevičių rūmus Kretingoje nutiesta pirmoji Lietuvoje telefono linija“, - pasakoja J. Pakalniškytė.

1892 m. Rietave pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje elektrinė – per Velykas Rietavo dvare, parke ir bažnyčioje įsižiebė elektros lemputės

Oginskių giminė ypač rūpinosi kultūra, domėjosi technikos, mokslo naujovėmis. Bogdano Oginskio iniciatyva Rietave buvo įkurta pirmoji Lietuvoje šešiametė muzikos mokykla, išugdžiusi daug iškilių muzikinės kultūros puoselėtojų, čia kartu su kitais Plungės muzikos mokyklos auklėtiniais ne kartą lankėsi ir Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.

Norint iš arčiau susipažinti su kunigaikščių Oginskių palikimu Rietave, turizmo ir verslo informacijos centro specialistė J. Pakalniškytė siūlo aplankyti įspūdingą neoromaninio stiliaus Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, kurios grakštūs smailūs bokštai regimi iš tolo. Tai viena įdomiausių ir efektingiausių Lietuvos regionuose esančių šventovių.

Lankytojų visuomet laukia Rietavo Oginskių dvaro sodyba ir parkas, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus, pristatantys įvairiapusišką kunigaikščių Oginskių palikimą. Mėgstantiesiems pasivaikščioti patiks vienas gražiausių Žemaitijoje dvaro parkas. Iki XIX a. pabaigos, kol nebuvo sukurti Palangos ir Žagarės parkai, Rietavo parkas buvo didžiausias peizažinis parkas Lietuvoje. Jis suformuotas 1848–1855 m. natūraliame išretintame miške.

Įdomus ir neįprastas greta esantis vandens bokštas. Išlikęs penkių aukštų plytinis statinys primena kadaise klestėjusio dvaro pažangumą. Baltieji dvaro vartai, liūtų skulptūros, Oginskių mauzoliejus – mažosios architektūros pavyzdžiai, pristatantys garsios giminės subtilų bei estetišką meno suvokimą.

Besižvalgantiems po Rietavą, J. Pakalniškytė rekomenduoja aplankyti ir Rietavo žirgyną, kuriame siekiama išlaikyti kunigaikščių Oginskių Rietave pradėtą tradiciją laikyti ir  veisti nykstančios Lietuvoje senosios veislės žirgus – žemaitukus.

Keliaukite po Lietuvą, dalyvaukite žaidime, fiksuokite akimirkas ir dalinkitės jomis savo kelionių galerijose.