Uždaryti
Uždaryti
Taip
Ne
Uždaryti
Pasitikrink ar įrenginio nustatymuose įjungta buvimo vietos (auto location) funkcija.
Uždaryti
Patvirtinti
Atšaukti
Uždaryti
Įveskite savo el. pašto adresą ir mes atsiųsime Jums naują slaptažodį.
Thank you!
Uždaryti
Kartu keliauti smagiau? Tuomet suburk komandą ir padovanokite savo kelionę Lietuvai!

LT100 primena – komandoje negali būti daugiau nei 30 žaidėjų, tad pakvietimų skaičius ribotas.

Gero kelio!
Thank you!
Meniu

Ką žinome apie rugsėjo 29-ąją minimą Dagotuvių šventę?

Slinkite žemyn

Jau retai girdime senos lietuvių šventės Dagotuvių pavadinimą. Rugsėjo 29 dieną minima graži Bobų vasaros palydėjimo šventė simbolizavo brandą, derlių, pasėtus ir daigus leidžiančius žiemkenčius ir derliaus pabaigtuves. Projektas www.100kelione.lt trumpai pristato šios mažai žinomos šventės tradicijas ir reikšmę šiuolaikiniam žmogui. 

Kaip pasakoja Lietuvos nacionalinio kultūros centro darbuotoja Nijolė Marcinkevičienė, žodis „daga“ yra kilęs iš žodžio „dygti“, jis reiškia daigus, t.y. sudygusius grūdus ir jų derlių. Dagotuvės reiškia ir derliaus gerbimo, derliaus nuėmimo pabaigtuvių minėjimo metą. Dagotuvių šventė minėta rugsėjo pabaigoje, kai visi javai jau suvežti, o laukuose pasėti žiemkenčiai žemėje leidžia daigus bei įsitvirtina dirvoje.

Yra labai mažai žinoma apie Dagotuvių šventę, nes ji atėjusi iš baltų senųjų tikėjimų. Senasis tikėjimas neturi aiškesnės užrašytos istorijos. Daugiau žinių aptinkame 14-19 a. rašytiniuose šaltiniuose apie kaimuose užsilikusius senuosius derliaus pabaigtuvių papročius.

„Dagotuvių papročiai siejasi su protėvių pagerbimu ir dėkojimu jiems už pagalbą auginant derlių bei to derliaus dalinimusi su vargstančiais. Šios šventės proga būdavo ruošiamos išskirtinės bendruomenės vaišės, valgiai gaminti iš naujo javų, daržovių ir vaisių derliaus. Seniems, vienaip ar kitaip gyvenimo nuskriaustiems, buvo nešami valgiai, kuriais vaišintasi pabaigtuvių metu“, - pasakoja N. Marcinkevičienė.

Bažnyčios liturgija rugsėjo 29 d. mini Šv. Mykolą arkangelą. Lietuvos bažnyčiose kasmet šią dieną vyksta Šv. Mykolo atlaidai, lydimi šventinių mugių, koncertų.

Šiuolaikiniam žmogui rugsėjo 29 d. Dagotuvių arba Mykolinių proga vertėtų prisiminti gražias vasaros pabaigtuvių tradicijas, tai Bobų vasaros palydėtuvės, kuomet vertėtų pasidžiaugti paskutinėmis šiltomis dienomis, vasaros derliaus vaisiais, žiemkenčių sėjos, bulviakasio pabaigtuvėmis.

„Šią dieną taip pat reikėtų nepamiršti pasenusių vienišų žmonių. Šią dieną galėtume susitelkti simbolinėms bendruomenės vaišėms iš naujo derliaus gėrybių, kuriomis reikėtų pasidalinti ir su tais, kurie neturi galimybės jomis pasidžiaugti“, - teigia N. Marcinkevičienė.

Projektas „LT100: mano kelionė Lietuvai“ kviečia prisiminti senąsias šventės tradicijas bei Dagotuves minėti kuriant bendruomenės šventes, dalinantis šviežio derliaus gėrybėmis su sunkiai gyvenančiais, vargstančiais žmonėmis, dalyvauti atlaiduose bei tiesiog fiksuoti bei palydėti besibaigiančią Bobų vasarą.

www.100kelione.lt