Uždaryti
Uždaryti
Taip
Ne
Uždaryti
Pasitikrink ar įrenginio nustatymuose įjungta buvimo vietos (auto location) funkcija.
Uždaryti
Patvirtinti
Atšaukti
Uždaryti
Įveskite savo el. pašto adresą ir mes atsiųsime Jums naują slaptažodį.
Thank you!
Uždaryti
Kartu keliauti smagiau? Tuomet suburk komandą ir padovanokite savo kelionę Lietuvai!

LT100 primena – komandoje negali būti daugiau nei 30 žaidėjų, tad pakvietimų skaičius ribotas.

Gero kelio!
Thank you!
Meniu

JONIŠKIS – MIESTAS PASAKOJANTIS ŽYDŲ ISTORIJĄ

Slinkite žemyn

LT100 kviečia keliauti į Joniškį ir susipažinti su Lietuvos žydų paveldu bei istorijomis. Miesto centrą puošia dviejų sinagogų kompleksas, žavintis atvykusius turistus kontrastais bei savita architektūra.

Kompleksą sudaro įspūdingai grakščių bei romantiškų formų „Baltoji" sinagoga, kitaip dar vadinama „Vasarine", ir kiek griežtesnių konstrukcijų žieminė „Raudonoji" sinagoga, atspindinti rūstesnio metų laiko atmosferą.

XIX a. pradžioje pastatyta „Baltoji" sinagoga pristato vėlyvojo klasicizmo, persipynusio su romantizmu, architektūros charakterį. Beje, tai vienintelė išlikusi tokio stiliaus sinagoga Lietuvoje. Šentovė buvo skirta iškilmingoms progoms, kuomet gabiausi kantoriai atlikdavo tradicines giesmes, autoritetingiausi maldininkai vesdavo šventines pamaldas. Po Antrojo pasaulinio karo sinagogoje buvo įrengtas sandėlis, vėliau – sporto mokykla, tad pastato interjeras buvo gerokai nukentėjęs.

 Šiandien „Baltoji" sinagoga prikeliama naujam gyvenimui.

Kiek vėliau iškilusi „Raudonoji" sinagoga dar kitaip vadinama „Žiemine". Raudoni, neogotikos architektūros elementais išdailinti mūrai gerai atspindi atšiaurų metų laiką. „Žiemine" sinagoga vadinta dėl tiesioginės šventovės paskirties: XIX a. antrojoje pusėje pastato viduje buvo įrengta krosnis, tad žiemomis žydai melstis vykdavo būtent čia.

 

„Raudonojoje" sinagogoje net ir po Pasaulinių karų buvo išlaikytas autentiškas interjeras su aron kodešu (švenčiausia maldos namų vieta, kurioje saugomi Toros ritiniai), tačiau nuo 2007 metų, kuomet Rytiniame fasade įkrito pastato stogas, šios dalies interjero palikimą galima pamatyti tik iš nuotraukų ekspozicijos. Šiuo metu sinagoga restauruota ir galinti priimti lankytojus, norinčius pažinti žydų kultūros pėdsakus Lietuvos istorijoje.

LT100 rekomenduoja nepraleisti progos ir į Joniškį nuvykti liepos 8 d., 12.00 val., kuomet miesto šventės metu vyks iškilmingas „Baltosios" sinagogos atidarymo renginys.

Statinys atgimsta po rekonstrukcinio projekto, tad nuo šiol pasigrožėti bus galima ne tik pastato išore, bet ir vidumi.

Sinagogos viduje lankytojų lauks kintanti interaktyvi ekspozicija, pristatanti miesto bei žydų istoriją. Joniškio raidos pristatymas papildytas šviesos bei garso instaliacijomis, taigi susipažinti su miesto raida patiks ne tik suaugusiems, bet ir mažiesiems.